Region Örebro län Region Örebro län
Sök

Oj nu blev jag lite blyg

Aktör: Dotterbolaget

Förskoleklass Åk 1-3

Oj, nu blev jag lite blyg

Är en rolig och ömsint clownföreställning om att plötsligt känna sig dum och inte våga.


Regi och manus av Camilla Persson 

 

Efter en storstilad entré skall Missin och Lage sjunga en sång men det blir fel, Lage gör bort sig och det låser sig helt. Finns hjälp att få? Jaaa det gör det!

För att uppbåda mod, berättar de om andra som gjort fel. Vi får möta: Bibliotekarien som pratar alldeles för högt, monstret med bebisröst och tolken som äter upp Finland. 

 

Information

Aktiviteten kan genomföras: 2023
Medverkande: Claes Åström, Virginia Librado Gallego + tekniker
Antal elever: 70
Längd: 40 min
Lokalspecifikationer: Scenyta: 5 X 5 takhöjd 2,30 m.Mörkläggning: Utifrån överenskommelseBärhjälp 1 personEl: Vanligt uttagBygg/Riv: 2 t / 1,5 t
Pris: 14 500 kr, 2:a föreställning samma dag i samma lokal: 9 000 kr
Tillkommer traktamente? Ja
Tillkommer reseersättning? Ja
Övrigt:

Dotterbolaget producerar clownföreställningar för vuxna och barn. Vi arbetar med teaterclown och clown som uttryck och form. Dotterbolaget är ett teaterkompani baserat i Stockholm. Sedan 2010 Har vi producerat 7st föreställningar för vuxna och 9 st föreställningar för barn. 

Kontaktperson

Margaretha Dalhamn och Anna Rautio